Valgusdiood on pooljuhtdiood, milles sütib voolu sisselülitamisel p-n-siire (elektronjuhtivuselt aukjuhtivusele üleminek), mis liigub juhtivuse suunas, kiirates nähtava või nähtamatu spektriga valgust. Valgusdioode nimetatakse ka vilkuvateks dioodideks ehk LEDideks (Light emitting diode).
3-värvilised valgusdioodid
RGB LED – need on valgusdioodid, mis koosnevad 3 erinevast punasest (R), rohelisest (G) ja sinisest (B) valgusdioodist, millel on ühine katood (-) või anood (+).
Punasest, rohelisest ja sinisest värvist on võimalik saada peaaegu kõiki värvitoone, muutes nende kombinatsiooni ja eredust, muutes iga värvitooni voolutugevust vahemikus 0 kuni 20 mA.
Iga värvi puhul on vaja kasutada takistit, arvestades, et punase värvi puhul langeb pinge 2.0V, rohelisel ja sinisel 3.3V.
Diood (kreeka keelest
kaks korda + elektrood) – see on elektrooniline pooljuhtseade (raadiodetail) kahe väljundiga, kus elektrivool liigub ühes suunas ning mis luuakse ühe p-n-siirdega (elektronjuhtivuselt aukjuhtivusele üleminek). Lisaks sellele eristatakse vaakumdioode (elektronpirnid) vaatamata sellele, et tänapäeval mõistetakse termini „diood“ all just pooljuhtdioode, kuna elektronpirne kasutatakse täna dioodidena väga harva. Seetõttu vaadeldakse ka siinses artiklis pooljuhtdioode; teavet vaakumdioodide kohta tuleb vaadata elektronpirnide juurest. Eristatakse veel punktdioode, kus moodustatakse väikese pindalaga poolkaarekujuline p-n-siire (elektronjuhtivuselt aukjuhtivusele üleminek), kus p ja n piirkond on teineteisest eraldatud suhteliselt suure tasapinnalise piirpinnaga.

/LED valgusdioodide lainepikkus (nM) värviliste puhul ja värvustemperatuur (K) valgete puhul/
Mis on LED?
LED (Light Emitting Diode) – see on diood, mis kiirgab valgust selle sisse ehitatud pooljuhi ringi järgi. Tööpõhimõte rajaneb kitsa spektri külma valguse elektroluminestsentsil, mis tekib voolupinge liikumisel läbi pooljuhi ringi elektrilises p-n (elektronjuhtivuselt aukjuhtivusele ülemineku) ahelas. LED dioodid on tavaliselt kitsa valgustusnurgaga valgusallikad, mis võimenduvad dioodi sisse ehitatud optiliste elementide vormide abil. LEDist kiirgav valgus oleneb selles kasutatud materjalist.
Miks tasub valida LED?
• LED – see on ökonoomne valgusallikas, säästes elektrienergiat 60%-95%.
• LED dioodid kiirgavad päevavalguspirnidega võrreldes ühest vatist elektrienergiast rohkem valgust.
• LED dioodid – tooted, mis on keskkonnasõbralikud, kuna dioodides ei ole kahjulikke keemilisi ühendeid, dioode on võimalik ümber töödelda.
• LED pirnid ei soojene kasutamise käigus peaaegu üldse.
• LED dioodi kasutusaeg on 50 000 kuni 100 000 tundi (hõõglampidel ainult 1000 h).
• LED dioodid võivad kiirata erineva värvitooniga valgust. Dioode valmistatakse ka vahetatavate värvitoonidega (RGB dioodid).
• Erinevalt tavalistest pirnidest ei muuda LED dioodid pärast pikaajalist kasutamist värvi (ei muutu kollakaks). Kasutusaja lõpu lähenedes muutuvad need tuhmimaks.
• LED pirni sisse- / väljalülitamise sagedus ei mõjuta dioodi kvaliteeti.
• LED dioodid ei muutu vibratsiooni või järskude liigutuste tagajärjel halvemaks.
• LED pirne on lihtne vahetada, kuna need on kohandatud tavaliste pirnide tarvikutele.